جمعه 14 بهمن 1401 | Friday, 03 February 2023
0
پنجشنبه 17 آذر 1401-6:45

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی‌‍رفسنجانی/ ۱۸ آذر ۱۳۷۶

نزدیک ساعت ده صبح به محل اجلاس سران [سازمان کنفرانس اسلامی] رفتم.در اتاق انتظار با رهبری و آقای ناطق نوری، [رئیس مجلس] و آقای خرازی، [وزیر امور خارجه] نشستیم. آیت‌الله خامنه‌ای گفتند که تقاضای ملاقات یاسر عرفات را رد کرده‌اند؛ نظر من این بود که بپذیرند، ولی قبول نکردند. وزیر امور خارجه هم نظر ایشان را تأیید می‌کند.
خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی‌‍رفسنجانی/ ۱۸ آذر ۱۳۷۶

به سالن رفتیم. در وسط سالن جلوی جایگاه میهمانان، برای ما چند نفر صندلی مخصوص گذاشته بودند. با نطق آیت‌الله خامنه‌ای، جلسه افتتاح شد. اول صحبت، بلندگوی داخل سالن قطع شد؛ گرچه از طریق اتاق ترجمه و صداوسیما به مستمعین دیگر و میهمان‌های صاحب گوشی صدا می‌رسید؛ خیلی بد شد. ناراحت شدیم و معلوم بود که رهبری هم خیلی ناراحتند و چند بار در بین سخنرانی آب خوردند و نطق هم طولانی شد.

سپس آمدند از وسط سالن و از بین میهمانان عبورکردند. توقع این بود که میهمانان بایستند و ابراز احساسات کنند که نکردند. خیلی خشک و سرد برخورد کردند. گویا تبلیغاتی که رسانه‌های خارجی در مورد نابجا بودن افتتاح کنفرانس توسط رهبری کرده‌اند، بی اثر نبوده.

سپس نخست‌وزیر مراکش صحبت کرد؛ به جای ملک حسن که رئیس کنفرانس در دوره قبل بوده و به ایران نیامده و ریاست را تحویل آقای خاتمی داد. آقای خاتمی هم سخنرانی طولانی ایراد کرد و چون با تأخیر شروع شده بود و نطق‌ها هم طولانی‌تر از زمان پیش‌بینی شد، بخشی از برنامه صبح را به عصر موکول کردند.

بعد از نماز ظهر در اتاق مجاور، برای ناهار به هتل استقلال رفتیم. ضیافت از طرف آقای [سیدمحمد] خاتمی، [رئیس‌جمهور] بود. در سالن اجلاس، با آقایان حافظ اسد، [رئیس‌جمهور سوریه] و عمرالبشیر [رئیس‌جمهور سودان] و [امام‌علی] رحمان‌اُف، [رئیس‌جمهور تاجیکستان] و [حیدر] علی‌اُف، [رئیس‌جمهور آذربایجان] و [یوسف] بن‌علوی، [وزیر امور خارجه عمان] و آقای نواز شریف، [نخست‌وزیر پاکستان]، احوال‌پرسی کردیم. در سر میز ناهار، دو طرف من آقایان [سلیمان] دمیرل، [رئیس‌جمهور ترکیه] و نوازشریف بودند. در ضمن ناهار با آقای دمیرل درباره کسر بودجه و تورم ۸۰ درصدی ترکیه و احتمال انحلال حزب رفاه و وصل شدن لوله‌های گاز دو کشور و مسائل قبرس و عراق صحبت‌کردیم. با آقای نواز شریف، درباره بحران اخیر پاکستان که پیروز شده و تروریسم و افغانستان و انرژی صحبت‌کردیم.

به دفترم رفتم و گزارش‌ها را دیدم؛ احتمال می‌دادم روی اختلال وضع صدا در اجلاس هوچی‌گری زیاد بشود. عصر [آقای عمر البشیر]، رئیس‌جمهور سودان به ملاقات آمد. توضیح داد درباره توافق با شورشیان جنوب که به نظر امتیازات زیادی گرفته‌اند و از برنامه‌های آینده گفت. [آقای آلفا عمر کناره]، رئیس‌جمهور مالی آمد. تشکر کرد از برگزاری خوب اجلاس و مذاکره شد درباره وعده‌ها و توافقاتی که در سفر قبل ایشان به ایران داشته‌ایم که هنوز اجرا نشده است. قرار شد وزارت امور خارجه پیگیری کنند.

[آقای رفیق حریری]، رئیس‌جمهور لبنان آمد. به خاطر درد کمر در اثر تصادف، برای بالا رفتن از پله‌ها مشکل داشت که تحمل‌ کرد. در مذاکرات، خواسته مهم او این بود که ایران کمک‌هایی را که به گروه‌های لبنانی مثل حزب الله و... دارد، از طریق دولت بدهد. شب، [آقای امیر حسن بن‌طلال]، ولیعهد اردن آمد. درباره صندوق زکات سازمان کنفرانس اسلامی پیشنهادی داشت و درباره فلسطین و روابط دوجانبه صحبت‌کردیم.

منبع: انتخاب


به اشتراک بگذارید: