شنبه 19 آذر 1401 | Saturday, 10 December 2022
0
دوشنبه 4 مهر 1401-7:11

توسعه‌‌بخش آموزش زنان در قرن ۱۹

روح‌اله حاتمی: ماریا جورجینا گری موسوم به خانم ویلیام گری آموزگار و نویسنده انگلیسی بود که آموزش زنان در قرن نوزدهم را در انگلستان توسعه داد و خود یکی از موسسان بنیادی موسوم به موقوفه مدارس روزانه گری شد. کالجی که وی بنیان نهاد به افتخارش کالج آموزشی ماریا گری نام گرفت.
توسعه‌‌بخش آموزش زنان در قرن ۱۹

وی با نام ماریا جورجیا شیرف در مارس۱۸۱۶ در لندن و در خانواده یک دریاسالار‌زاده شد. در دهه۱۸۲۰ خانواده وی در فرانسه سکونت داشت و در همان‌جا چهار خواهر شریف در ابتدا توسط یک بانوی سوئیسی فرانسوی آموزش دیدند. در ۱۸۲۸ ماریا و خواهرش امیلی وارد یک مدرسه شبانه‌روزی در پاریس شدند؛ جایی که الهام‌بخش رمان ماریا با نام قربانی عشق شد. یک سال بعد با توجه به وخامت وضع سلامت امیلی و انتقال پدرشان به بندر جبل‌الطارق آن دو از مدرسه یادشده بیرون آمدند. هرچند تحصیلات رسمیشان به پایان نرسید، اما ماریا و امیلی به سفر در نقاطی از فرانسه، اسپانیا و ایتالیا پرداخته و با خواندن کتاب‌های کتابخانه پدرشان دانش خود را توسعه دادند.

در ۱۸۴۱ ماریا با ویلیام توماس گری که یک تاجر و از اقوام نزدیک بود ازدواج کرد؛ هرچند آن دو صاحب فرزندی نشدند. ماریا بعد از ازدواج هم همچنان به امیلی نزدیک بود و آن دو رساله‌ای با نام اندیشه‌هایی در باب فرهنگ خود خطاب به زنان نوشتند و آن را در ۱۸۵۰ منتشر کردند. با مرگ شوهر ماریا در ۱۸۶۴ وی در عرصه عمومی فعال‌تر شد و در ۱۸۷۰ با نوشتن نامه‌هایی برای روزنامه تایمز تلاش کرد تا برای یک مدرسه دخترانه بودجه گرد آورد.

ماریا و امیلی طرفدار حق رای زنان بودند و در ۱۸۷۰ ماریا کتابی با نام «آیا عمل رای دادن یک امر غیرزنانه است؟» منتشر کرد. گری درصدد ایجاد یک جنبش ملی برای توسعه آموزش زنان بود و این طرح را در ۱۸۷۱ به انجمن هنر ارائه داد. این طرح مورد حمایت قرار گرفت و ماریا طرحی دیگر به انجمن دانش اجتماعی در لیدز ارائه کرد. در نتیجه ماریا و امیلی یک کمیته موقت با نام اتحادیه ملی بهبود آموزش زنان را تشکیل دادند که هدف از آن تاسیس مدارس روزانه مناسب و ارزان برای همه طبقات در سطحی بالاتر از آموزش ابتدایی بود.  این اتحادیه توانست موقوفه مدارس روزانه دخترانه را در ۱۸۷۲ تاسیس کند. ماریا جورجینا گری در ۱۹سپتامبر۱۹۰۶ درگذشت.

منبع: دنیای اقتصاد


به اشتراک بگذارید: