شنبه 9 مهر 1401 | Saturday, 01 October 2022
0
سه شنبه 29 شهريور 1401-6:35

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی‌‍رفسنجانی/ ۲۹ شهریور ۱۳۷۷

آقاى [عبدالمجید] معادیخواه، براى امور بنیاد تاریخ آمد. به دکتر [عبدالله] جاسبى، [رییس دانشگاه آزاد اسلامی]، گفتم که قرار ملاقات براى تدوین تاریخ با همکارى دانشگاه آزاد اسلامى و بنیاد تاریخ بگذارند. گفت، عازم بیروت است. [آقای سیدمحمد حسینی]، نماینده رفسنجان و آقایان برادران، سلمه‌اى و خادم‌الحسینى آمدند و براى امور فرهنگى‌رفسنجان استمداد کردند.
خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی‌‍رفسنجانی/ ۲۹ شهریور ۱۳۷۷

آقاى [اسحاق] جهانگیرى، [وزیر صنایع و معادن] آمد. گزارش سفر ایتالیا را داد و توافق‌هایى که براى گرفتن اعتبار و طرح‌هاى فولاد داشته‌اند و توضیحى از کسری بودجه دولت و طرح متمم بودجه داد؛ 24 هزار میلیارد ریال کم دارند و بعد از همه راه‌هاى تأمین منابع،1200 میلیارد تومان باید از بانک ‌مرکزى استقراض‌کنند و از مشکلات تولید و فروش و رکود گفت.

عصر آقاى [مصطفی] پورمحمدى، [معاون وزیر اطلاعات] آمد. گزارش سفر به عراق و ملاقات با صدام [حسین، رییس‌جمهور عراق] را داد و اینکه صدام، مسأله ترور فرزندش عدی را مطرح کرده، ولى گفته مصمم است با ایران، مشکلات را حل‌کنند و ملاقات آقاى [سیدعلی] سیستانى را که سرد بوده و اظهارتمایلى به آمدن به ایران نکرده؛ در فرض تأمین امنیت از سوى دولت عراق.

آقاى دکتر رمضان [عبدالله]، رهبر جهاد اسلامى فلسطین آمد و گفت، [یاسر] عرفات، [رهبر جنبش آزادیبخش فلسطین]، کم‌کم به بن‌بست مى‌رسد و ممکن است، به همین مقدار زمین که گرفته، اکتفا کنند و مصالحه نهایى نماید و فکرى براى آوارگان هم نشود.

آقایان [عبدالله] نورى و [غلامحسین] کرباسچى‌آمدند. راجع به انتخابات مجلس خبرگان بحث شد. جمع زیادى از همفکران آنها، در انتخابات شرکت نکرده‌اند و اعتراضات زیادى به شوراى نگهبان داشتند و انتظار ندارند که مشکل‌شان حل شود. مایل‌اند که بدون امتحان پذیرفته شوند. در مورد موضع [حزب] کارگزاران [سازندگی]، مشورت کردند. قرار شد، بعد از معلوم‌شدن لیست ‌نهایى نامزدها، بحث شود. از بى‌رونقى انتخابات و آسیب‌دیدن نهاد رهبرى، اظهارنگرانى‌کردند.

شب میهمان رهبرى بودم. آقاى [عباس واعظ] طبسى، [تولیت آستان قدس رضوی] هم بودند. درباره مشکلات کشور و انقلاب صحبت کردیم. رهبرى، نگرانی ندارند و مصمم‌اند جلوی فتنه‌گرها را بگیرند و مانع تبلیغات سوء جراید بشوند. توقع دارندکه ما هم توضیح دهیم و گفتند، مخالفتى با تشکیل احزاب ندارند و راجع به انتخابات، قبول دارندکه اگر حضور مردم کم باشد، ضرر دارد.

منبع: انتخاب


به اشتراک بگذارید: