شنبه 9 مهر 1401 | Saturday, 01 October 2022
0
يکشنبه 16 مرداد 1401-14:51

چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه ۱۳۷۲؛ تولد کانون‌های فرهنگی مساجد/خاطرات مدیریت ده ساله علی لاریجانی در صدا و سیما؛ کتاب هوای تازه

طرحی که چندی پیش به شورای عالی انقلاب فرهنگی بردم و تصویب شد. اجمال طرح این بود که از ظرفیت مهم و فراگیر مساجد استفاده شود و با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با هدایت امامان جماعت مساجد، امکانات فرهنگی نظیر کتابخانه، آموزش‌های مختلف قرآنی، هنری و...برای جوانان فراهم شود.
چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه ۱۳۷۲؛ تولد کانون‌های فرهنگی مساجد/خاطرات مدیریت ده ساله علی لاریجانی در صدا و سیما؛ کتاب هوای تازه
 چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه ۱۳۷۲
صبح، جلسه‌ای با مسئولان مربوطه برای مراکز فرهنگی و هنری مساجد داشتم. داستان این مراکز این است: طرحی که چندی پیش به شورای عالی انقلاب فرهنگی بردم و تصویب شد، در مسیر اجرا احتیاج به راهبری داشت.
اجمال طرح این بود که از ظرفیت مهم و فراگیر مساجد استفاده شود و با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با هدایت امامان جماعت مساجد، امکانات فرهنگی نظیر کتابخانه، آموزش‌های مختلف قرآنی، هنری، رایانه و... برای جوانان فراهم شود. یادم هست وقتی این طرح را در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کردم، آقای هاشمی رفسنجانی رئیس جلسه گفتند: این طرح بسیار خوبی است و من تعجب می کنم که در این سال ها چرا از این فکر غفلت داشته ایم.
برای هدایت این کار، شورایی تشکیل شد که وزیر فرهنگ ریاست آن را به عهده داشت و رئیس سازمان تبلیغات، رئیس سازمان اوقاف، مسئول مساجد کشور و ... نیز در آن شرکت داشتند. در این جلسه نحوه همکاری این بخش‌ها مورد بررسی قرار گرفت و بنا شد وزارت فرهنگ تا پایان سال مبلغ پانصد میلیون تومان برای این کار اختصاص دهد. عصر چهارشنبه ساعت ۳ در جمع قاریان قرآن در مسابقات بین المللی که سازمان اوقاف ترتیب داده است، شرکت کردم و سخنرانی داشتم.
موضوع اصلی بحث من «تأثیر مفاهیم قرآنی در تکوین شخصیت افراد و تکوین هویت جامعه» بود. بعد در جلسه هیأت دولت شرکت کردم. دو سه نکته درباره وضع وزارت ارشاد لازم بود با آقای هاشمی مشورت کنم، که چند دقیقه ای وقت ایشان را گرفتم. بحث ساخت و فروش آنتن های ماهواره در کارگاه های صنعتی مطرح شد و بنا شد حداقل واحدهای دولتی در این زمینه نه اقدام و نه تبلیغ کنند.

نمایش ساده


به اشتراک بگذارید: