چهارشنبه 19 مرداد 1401 | Wednesday, 10 August 2022
0
پنجشنبه 13 مرداد 1401-7:4

موراس، عکاس زندگی اجتماعی و اقتصادی

اینگه موراس، عکاس و نقاش اتریشی یکی از معروف‌‌ترین عکاسانی است که پس از جنگ جهانی دوم به ایران سفر کرد و از مناظر و شیوه زندگی مردم در ایران عکاسی کرد. کتاب «عکس‌‌ ایران»‌‌ گزیده‌‌ عکس‌‌های‌‌ موراس برای‌‌ نخستین‌بار در سال‌۲۰۰۹ از سوی انتشارات‌‌ steidl در قطع‌‌ رحلی‌‌ بزرگ‌‌ و در ۳۰۴صفحه‌‌ به‌‌ زبان‌‌ انگلیسی‌‌ منتشر شده است.
موراس، عکاس زندگی اجتماعی و اقتصادی

اینگه مورات، متولد ۱۹۲۳ در استرالیا بود که در زمان کار حرفه‌ای عکاسی با آژانس مگنوم آشنا می‌شود. مورات، دستیار هنری کارتیه برسون بود.  او در سال۱۹۵۶ به خاورمیانه سفر کرد و  در این سفر به فلسطین، عراق، سوریه و سپس ایران رفت تا زندگی مردمان این مناطق را با دوربین خود به ثبت رساند. وی از سال۱۳۳۸ تا ۱۳۳۹ به مدت یک‌سال در ایران به سر برد و با گشت و گذار در روستا‌‌ها و شهر‌‌ها منبع مصور با ارزشی از ایران آن زمان تهیه کرد.

عکس‌‌های او ترکیبی از عکس‌‌های سیاه و سفید و رنگی است که فارغ از ارزش تاریخی نمایانگر هنر عکاس نیز به شمار می‌‌رود. سوژه بیشتر عکس‌‌های او مردم ایران و مناسبات اقتصادی و اجتماعی آنها بوده و در این بین نیم‌‌نگاهی هم به معماری و باستان‌‌شناسی ایران داشته است.

منبع: دنیای اقتصاد


به اشتراک بگذارید: