چهارشنبه 19 مرداد 1401 | Wednesday, 10 August 2022
0
چهارشنبه 12 مرداد 1401-19:27

شنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۷۲؛ آزادی ویدئو/ خاطرات مدیریت ده ساله علی لاریجانی در صدا و سیما؛ کتاب هوای تازه

نهایت، چند ماه پیش تصمیم گرفتم طرحی برای آزادی ویدئو به شورای عالی انقلاب فرهنگی ببرم. در آنجا بحث مفصلی شد. یادم هست آقای هاشمی و حاج احمد آقای خمینی با حساسیت زیادی موضوع را بررسی کردند و نظرشان مثبت بود و اجمالاً شورای عالی انقلاب فرهنگی با طرح موافقت کرد.
شنبه  ۱۸ دی‌ماه ۱۳۷۲؛ آزادی ویدئو/ خاطرات مدیریت ده ساله علی لاریجانی در صدا و سیما؛ کتاب هوای تازه
 شنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۷۲
امروز، روز پر کاری برای من بود. ساعت ۷ در دفتر کارم حاضر شدم. ساعت ۷:۳۰ با مدیران کل وزارتخانه برای توجیه طرح ویدئو جلسه داشتم.
این موضوع در کشور مسأله ساز شده بود و در دوران آقای خاتمی که وزیر ارشاد بودند به دلایلی که چندان مورد قبول من نبود، ممنوع شده بود. از مدت‌ها پیش من هر چه فکر کردم که دستگاه ویدئو چرا باید در کشور ممنوع باشد، دلایل قانع کننده ای نیافتم.
آقای انوار و آقای حیدریان از کسانی بودند که بر ممنوعیت آن پافشاری می‌کردند. شاید به عنوان حمایت از جریان فیلمسازی در کشور ولی به نظر من آزادی ویدئو می توانست به جریان فیلمسازی کمک کند. از طرفی دستگاه ویدئو جنبه‌های مفید زیادی می‌توانست داشته باشد. در
نهایت، چند ماه پیش تصمیم گرفتم طرحی برای آزادی ویدئو به شورای عالی انقلاب فرهنگی ببرم.
در آنجا بحث مفصلی شد. یادم هست آقای هاشمی و حاج احمد آقای خمینی با حساسیت زیادی موضوع را بررسی کردند و نظرشان مثبت بود و اجمالاً شورای عالی انقلاب فرهنگی با طرح موافقت کرد. این جلسه برای توجیه مدیران کل در این زمینه بود تا با مؤسسه رسانه‌های تصویری که برای این امر ایجاد شده بود، همکاری لازم را بکنند. ساعت ۹:۳۰ جلسه ای با آیت الله مصباح، حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی محقق داماد، آقای دکتر جواد لاریجانی، آقای دکتر اعوانی و حجت الاسلام والمسلمین آقای مجتهد شبستری داشتم؛ راجع به بررسی سیاست‌های دیالوگ ادیان.
نظرات، مختلف بود. در این جلسه تصمیم گرفته شد که اولاً: دیالوگ بعدی که با ارتدوکس های یونان است، در تهران برگزار شود؛ ثانیاً: معلوم شد چندان سیاست‌های دقیق و مدونی در این نشست‌ها دنبال نمی‌شود. بنابر این تدوین این سیاست‌ها ضرورت دارد. ساعت ۱۳:۳۰ راجع به موضوع «تهاجم فرهنگی» در دانشگاه علامه طباطبایی سخنرانی کردم.
این جلسه با همکاری معاونت پژوهشی وزارتخانه آقای دکتر سبحانی و دانشگاه علامه طباطبایی تشکیل شده بود. ساعت ۳۰:۱۶در جلسه اهدای جوایز برای دو سالانه نقاشی شرکت کردم.
کار خوبی صورت گرفته بود. موضوع سخنان من راجع به «مبانی هنر و رابطه هنر و حقیقت» بود. برخی از استادان نقاشی و تصویرنگاری از این بحث استقبال و ابراز علاقه کردند که در این باره بیشتر صحبت کنیم.

به اشتراک بگذارید: