پنجشنبه 9 تير 1401 | Thursday, 30 June 2022
0
دوشنبه 30 خرداد 1401-7:34

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۳۰ خرداد ۱۳۷۷

خاطرات آیت الله هاشمی: آقاى [محمد]امامى‌کاشانى، [عضو فق‌های شورای نگهبان]آمد. گزارشى از مذاکره با [مجمع]روحانیون مبارز و جامعه مدرسین [حوزه علمیه قم]داد که قرار ابتدایى گذاشته‌اند، براى تفاهم در مسأله انتخابات [مجلس]خبرگان و توقع روحانیون که شرایط را براى حضور آن‌ها آسان‌تر بکند. گفتم امکان سهل‌گرفتن در مورد چند نفر با اجازه رهبرى هست؛ قرار شد همین را دنبال کنند
خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۳۰ خرداد ۱۳۷۷

آقاى [محمد] امامى‌کاشانى، [عضو فقهای شورای نگهبان] آمد. گزارشى از مذاکره با [مجمع] روحانیون مبارز و جامعه مدرسین [حوزه علمیه قم] داد که قرار ابتدایى گذاشته‌اند، براى تفاهم در مسأله انتخابات [مجلس] خبرگان و توقع روحانیون که شرایط را براى حضور آنها آسان‌تر بکند. گفتم امکان سهل‌گرفتن در مورد چند نفر با اجازه رهبرى هست؛ قرار شد همین را دنبال کنند و گفت، در سفر به مصر و لبنان، احساس کرده که دوستان ما در خارج، نگران حوادث ایران و خطرهاى انقلاب‎اند و از شروع انتقادها به رهبرى و مخصوصاً 12 سؤال دانشجویان، اظهار نگرانى کرد.

کمیسیون امور زیربنایى و تولیدی مجمع [تشخیص مصلحت نظام] جلسه داشت. سیاست‌های کلى انرژى‌هاى نو و هسته‌اى را مشخص کردیم. آقاى [محسن] نوربخش، [رییس‌کل بانک مرکزی] آمد و گفت، از رهبرى اجازه گرفته‌اند که طلاهاى پشتوانه انتشار اسکناس را براى پشتوانه تأمین ارز جهت تعهدات، به خارج منتقل کنند. براى مسأله استیضاح [آقای عبدالله نوری]، وزیر کشور و دادگاه آقای کرباسچى استمداد کرد و گفت، دادگاه به ضرر نظام و به خصوص قوه قضاییه تمام شده است.
عصر آقاى [اسحاق] جهانگیرى، [وزیر صنایع و معادن] آمد. گزارشى از اصلاحات در ساختار وزارت معادن داد که معاونت‌ها را اضافه کرده‌اند و شرکت‌هاى جدید درست کرده‌اند و گزارش وضع معدن بوکسیت در گینه را داد که پروانه بهره‌بردارى گرفته‌اند؛ مشکل انتقال به بندر دارند، به خاطر خرابى راه‌آهن آنجا که براى اصلاح، هزینه زیادى دارد و توقع زیاد دولت گینه در مورد اصلاح کلى آن. در مورد استیضاح آقاى [عبدالله] نورى، [وزیر کشور] و دادگاه آقای کرباسچى، [شهردار تهران] هم از من انتظار کمک بیشتری دارند. به خاطر اصلاح قانون معادن و.... تشکرکرد.

آقاى [عباسعلی] وکیلى آمد. اخیراً مدیریت مرکز تحقیقات وزارت نفت را گرفته است. آقاى زنگنه، [وزیر نفت]، به مهدى پیشنهاد کرده بود که مهدى نپذیرفت. از من خواست که بازدیدى داشته باشم و خبر داد که ترمیم سد کارون تکمیل شده و کار سد گیلان‌غرب و سد و تونل سیراب در کردستان متوقف شده است.

آقایان [حسام‌الدین] آشنا و [امیر] تهرانى، از معاونان وزارت اطلاعات آمدند. جزوه‌هاى ویژه را آوردند و راجع به استیضاح وزیرکشور گزارشى دادند. با آقاى [عبدالله] نورى مخالف‌اند، ولى نگران جایگزین آن هم هستند. احتمال مى‌دهند، آقاى [علی‌اکبر] محتشمى یا آقاى [عبدالواحد] موسوى لارى و یا آقاى [مصطفی] تاج‌زاده باشد. گزارش بازجویى سیدهادى هاشمى، [داماد آیت‌الله منتظری] را دادند. توصیه‌کردم محبت ‌کنند و قول بگیرند که براى حل مسأله آیت‌الله منتظرى کمک‌کنندکه ایشان هم راحت زندگى‌کنند و درس بدهند.

منبع: انتخاب


به اشتراک بگذارید: